Reprezentanca Fudokan zveze karateja Slovenije, ki jo je predstavljalo 19 tekmovalcev, se je udeležila svetovnega prvenstva v nemškem Singelfingnu, kjer se je pomerilo v borbah in katah 1950 tekmovalcev iz 44 držav. Slovenski tekmovalci so osvojili 23 kolajn – šest zlatih, osem srebrnih in devet bronastih.

Zveza združuje 11 klubov, med katerimi je tudi klub v Račah. Člani raškega kluba sov različnih kategorijah domov prinesli kar 16 kolajn. Ponosni smo, da so nekateri člani in nosilci medalj učenci naše šole, in sicer: Trina Lipavc, Mila Zagrajšek, Žan Školjak in Lucijan Kostanjevec.

Zadnji dan pouka v letu 2019 smo z njimi naredili kratek intervju.

Trino Lipavc, ki je dosegla 1. mesto v katah posamično 10/11 let in 2. mesto deklice C kata team 11/12 let in Milo Zagrajšek, ki je dosegla 2. mesto v katah posamično 8/9 let, 2. mesto deklice kata team 11/12 let in 3. mesto v katah posamično sport 8/9 let, je intervjuvala Veronika Batagelj.

Sta pričakovali takšen rezultat?

Trina: Niti ne, ker sem mislila, da bom v kategoriji imela težje nasprotnice.

Mila: Enako. Nisem pričakovala takšnega rezultata.

Povejta mi nekaj o tem tekmovanju.

Trina: Obe sva tekmovali v katah, jaz sem tekmovala v tehniki. Čakali smo, da so nas sodniki poklicali na tatame, na koncu pa so sodniki izbrali najboljšega.

Mila: Sama sem tekmovala v tehniki in borbi. Tekmovalec mora imeti moder ali rdeč pas, sodniki določijo, katerega boš imel, zato je dobro, da imaš oba.

Ali sta prvič tekmovali na tako pomembnem tekmovanju?

Trina: Ja.

Mila: Tudi jaz.

Zakaj sta si izbrali ravno ta šport? Ali vaju je kdo navdušil?

Trina: Že kot majhna sem trenirala karate, nato sem prenehala. Pred letom sem spet začela. Navdušil me je oče, ki je trener karateja. Rada potujem s prijatelji karateisti in kadar dosežem dober rezultat, je to dober občutek.

Mila: Mene pa je povabil prijatelj na ogled treninga in sem šla. Navdušila sem se nad tem športom in začela trenirati.

Kako dolgo že trenirata in kolikokrat na teden imata treninge?

Trina: Kot sem že omenila, treniram redno eno leto. Pred tekmami imamo treninge petkrat na teden.

Mila: Treniram že skoraj dve leti. Treninge imamo tri do štirikrat na teden. Pred tekmami pa vsak dan.

Ali imata dovolj časa za šolo in prijatelje?

Trina: Ja.

Mila: Seveda.

Hvala za odgovore. Želim vama še veliko podobnih uspehov.

Žana Škoaljak, ki je dosegel 3. mesto v katah posamični sport do zeleni 10/11 let in 3. mesto kumite sport 10/11 let, je intervjuval Matic Kores.

Čestitam ti za dosežen rezultat. Ali si ga pričakoval?

Hvala. Da, pričakoval sem kakšno medaljo, vendar pa ne toliko.

Kaj ti pomeni ta uspeh?

Veliko, saj sem bil pred nekaj leti še slab v karateju.

Ali je to tvoj najboljši rezultat?

Da, saj sem bil prvič na takšnem tekmovanju.

Zakaj si si izbral ravno ta šport?

Že kot majhen sem gledal »karate filme«, ki so me navdušili.

Kolikokrat na teden treniraš?

Običajno treniramo trikrat tedensko, pred pomembnimi tekmami pa petkrat na teden.

Treningi trajajo uro in štirideset minut, pred tekmami pa dve uri in pol.

Ali so pri tem športu poškodbe pogoste?

Da, če nisi razgiban.

Kako usklajuješ šolo, prijatelje in treninge?

S prijatelji se družim med vikendom in počitnicami.

Ali imaš dovolj časa zase?

Da.

Hvala za pogovor. Želim ti še veliko uspehov na tekmovanjih.

Z Lucianom Kostanjevcem, dobitnikom 3. mesta kumite sport 10/11 let, se je pogovarjal Sani Črešnar.

Čestitke za dosežen rezultat. Si ga pričakoval?

Niti ne.

Kaj ti ta uspeh pomeni?

V redu je. Lahko bi bil še boljši.

Je to tvoj največji dosežek?

Ja. Sem pa bil ž 12 krat državni prvak, z mednarodnih tekmovanj imam 30 zlatih medalj, na evropskem prvenstvu sem bil že tretji.

Zakaj si izbral ravno ta šport?

Treniral sem že namizni tenis, košarko, nogomet in tenis, pa mi nič ni bilo preveč všeč. Potem pa sem začel trenirati karate in mi je postal takoj všeč.

Kako dolgo in kolikokrat na teden treniraš?

Treniram že štiri leta, štiri do šestkrat na teden.

Ali pred tekmami bolj intenzivno treniraš?

Ja. Precej bolj intenzivno. Treninge imam tudi med vikendi. Doma pa treniram tri do pet ur.

Kdo te je navdušil za ta šport?

Ko sem slišal za karate klub v Račah, sem se v tem preizkusil in takoj sem vedel, da je to zame.

Ta šport izgleda nevaren. Si se že kdaj poškodoval?

Utrpel sem le manjše poškodbe. Kakšnega zloma ali zvina na srečo še ni bilo. Imel pa sem težave z ramo in kolenom.

Ali lahko usklajuješ šolsko delo in treninge?

Ja. Šola ne sme nikoli trpeti. Veliko se učim, saj če dobim slabo oceno, ne smem ves teden na trening. Trudim se pri šolskem delu in treningih.

Imaš dovolj časa zase in prijatelje?

Nimam veliko časa za prijatelje, ne bom pa rekel, da me ta šport omejuje.

Najboljše je takrat, ko si v tekmovalni mrzlici. Boljše ne more biti.

Bi še kaj sporočil našim bralcem?

Ja. Kateri koli šport treniraš, kar koli delaš, se potrudi in daj vse od sebe.

Hvala, Lucijan, za nasvet in odgovore. Bilo se je zanimivo pogovarjati s teboj. Želim ti še veliko odličnih rezultatov.